Hovedstaden

VELKOMMEN TIL LANDSDELSFORENINGEN HOVEDSTADEN

På disse sider kan du læse lidt om, hvad der sker i foreningen, samt se kontaktoplysninger på bestyrelsesmedlemmerne i Hovedstaden.

Vi arrangerer foredrag med læger, fysioterapeuter, socialrådgivere, med flere og holder møder om, hvad der ellers måtte interessere vore medlemmer.
Uanset om du er nyt medlem eller har været medlem igennem længere tid, håber vi, at du kan drage nytte og udbytte af vores tilbud.
Bestyrelsen modtager altid gerne henvendelser, uanset om du har kritik, ideer eller trænger til en snak om din situation.

Medlemskab og priser
Vi tilbyder en række forskellige medlemskaber. For at læse om dem og se priser: Klik her

Har du forslag eller andre ting, som du synes bestyrelsen og vi andre bør overveje, så send os en mail.

AKTIVITETER/MØDER

Du finder Amalienborgmuseet i Christian VIII’s Palæ, der er et af de fire palæer, som siden 1794 har været den danske kongefamilies hjemsted i København. Her kan du se de kongelige arbejdsværelser fra Christian 9. til Frederik. 9. (Hendes Majestæt Dronning Margrethes far).

Amalienborg museum med frokost

Søndag den 16. juni kl. 09.50 - kl. 14.00
Vi mødes på borgpladsen
foran Chr. VIII palæ kl. 09:50

BESTYRELSEN

Stig Winther Nielsen
Formand
Hvedemarken 25
2860 Søborg
30 77 20 52
tune_4030_stig@hotmail.com

Ernst Munk Johansen
Næstformand
Åvej 8, Dale
3060 Tikøb
26 66 20 72
ernst.johansen@tdcadsl.dk

Bent Andersen
Kasserer
Ottingvej 103
2860 Søborg
26 60 60 97
bent.a25@outlook.dk

Merian B. Clasen
Sekretær
Øster Søgade 30 st tv
1357 København K
31 19 98 70
merian@brastrup.com

Lise Østerø
Betstyrelsesmedlem
Neergårdsparken 18, 1. th.
4000 Roskilde
20 62 20 28
Lise.Ostero@gmail.com

Carl L. Jensen
Suppleant
40 76 75 06
carl_jensen@hotmail.com


Merete Sejer Hansen
Suppleant
Strandvejen 138 C, 4.th
2900 Hellerup
28 92 07 78
merete.sejer@gmail.com

RÅDGIVNING


Udover bestyrelsesmedlemmerne er du velkommen til at kontakte nedenstående:

Merete Sejer Hansen
tlf. 28 92 07 78
om almene sygdomsspørgsmål

VARMTVANDSTRÆNING

Gigtskolen i Hovedstaden http://www.gigtskolen.dk og Bevar Mig Vel  http://www.bevarmigvel.dk
tilbyder både bassintræning og gymnastik på hold til Bechterewpatienter

ARKIV

Generalforsamling referat 2024: Klik her

Generalforsamling referat 2023: Klik her

Generalforsamling referat 2022: Klik her

Generalforsamling referat 2021: Klik her

Generalforsamling referat 2020: Klik her

Generalforsamling referat 2019: Klik her

Generalforsamling referat 2018: Klik her

Møde med HandiCare 2012: Klik her

Møde med Pia Christmas-Møller 2012: Klik her

Bechterew i bordhøjde ved Charlotte Egsmose, overlæge, klinisk lektor 2010: Klik her