Foreningen for Rygsøjlegigt og Morbus Bechterew Hovedstaden

VELKOMMEN TIL LANDSDELSFORENINGEN HOVEDSTADEN

På disse sider kan du læse lidt om, hvad der sker i foreningen, samt se kontaktoplysninger på bestyrelsesmedlemmerne i Hovedstaden.

Vi arrangerer foredrag med læger, fysioterapeuter, socialrådgivere, med flere og holder møder om, hvad der ellers måtte interessere vore medlemmer.
Uanset om du er nyt medlem eller har været medlem igennem længere tid, håber vi, at du kan drage nytte og udbytte af vores tilbud.
Bestyrelsen modtager altid gerne henvendelser, uanset om du har kritik, ideer eller trænger til en snak om din situation.

Kontingentsatser er pr. år

Personligt medlem:                Kr. 200,-
Husstandsmedlem:                Kr. 250,- (dækker to personer)
Ungemedlem – indtil 35 år:  Kr. 100,-
Ungehusstandsmedlem:       Kr. 150,- (dækker to personer)
Støttemedlem:                        Kr. 50,-

Har du forslag eller andre ting, som du synes bestyrelsen og vi andre bør overveje, så send os en mail.


Rådgivning

Udover bestyrelsesmedlemmerne er du velkommen til at kontakte
de nedenstående:

Merete Sejer Hansen
tlf. 28 92 07 78
om almene sygdomsspørgsmål

Sussi Louise Zimmermann

tlf. 23 23 25 48 (bedst 16-17.30)
sussi@ruc.dk kan kontaktes om:

• MB og graviditet
• MB og bækkenløsning
• Børn og morbus Bechterew
• Uddannelse og karriere ambitioner

Følg os på Facebook

BESTYRELSEN

Stig Winther Nielsen
Formand
Tinggårdslunden 36
4030 Tune
30 77 20 52
tune_4030_stig@hotmail.com

 

Ernst Munk Johansen
Næstformand
Åvej 8
Dale
3060 Tikøb
49 25 10 60
ernst.johansen@tdcadsl.dk

 

Bent Andersen
Kasserer
Ottingvej 103
2860 Søborg
26 60 60 97
bent.a@teliamail.dk

 

Merian B. Clasen
Sekretær
Øster Søgade 30 st tv
1357 København K
30 78 16 76
merian@brastrup.com

 

Lise Østerø Nielsen
Betstyrelsesmedlem
Præstemarksvej 15
4000 Roskilde
20 62 20 28
preastemarksvej15@hotmail.com

 

Carl L. Jensen
Suppleant
40 76 75 06
carl_jensen@hotmail.com

 

Merete Sejer Hansen
Suppleant
Strandvejen 138 C, 4.th
2900 Hellerup
28 92 07 78
merete.sejer@gmail.com